ספרים אלקטרוניים- המילה החדשה בעולם הקריאה

בעבר, ספר היה מונח מאוד חד משמעי. מדובר, כמובן היה, באסיפת הדפים המסורתית, בין אם היא נמצאת בכריכה קשה ובין אם בכריכה עבה. אך כיום, עם התפתחות הענף של הספרים האלקטרוניים, השתנתה חווית הקריאה לחלוטין. כיום פחות ופחות אנשים מעלעלים בין דפי ספר אמיתי- המילה האחרונה בעולם הקריאה היא דווקא החלפת הדפדוף בהקשה מספר פעמים על מסך הטאץ’ של ספר אלקטרוני.

לא רק עולם הדפוס השתנה ללא היכר, אלא גם התחשיבים הכלכליים שלו- כעת, יש להתחשב בשיקולים חדשים לחלוטין כאשר מתייחסים למכירה של תוכן.

 

לכאורה, יש פה פגיעה בחוויה הקלאסית של הקריאה, שכן מי מאיתנו לא אוהב את הניחוח של ספר חדש, ואת חווית הדפדוף בו. אולם הנוחות הרבה שבמכשירי הקריאה האלקטרוניים מגמדת חסרונות אלה. מדובר בחווית קריאה חדשנית ונוחה מאוד, במכשירים ופורמטים שפותחו בדיוק למטרת הקריאה.

גם על בעיית אי הנוחות בעיניים כתוצאה מהתבוננות ארוכה במסכים הצליחו מפתחי הקוראים האלקטרוניים להתגבר. במכשיר הKindle של Amazon, למשל, עושים שימוש בטכנולוגית תצוגה מיוחדת בשם electronic ink אשר מאפשרת קריאה שתהיה נוחה לעיניים גם לאורך שעות ארוכות. עוד פתרונות חדשים ויצירתיים הם מילונים מובנים ונוחים לשימוש בתוך הקורא האלקטרוני, אשר עשויים לעזור למי שמעוניין לקרוא ספרים או מאמרים בשפה זרה.

 

ספרים אלקטרוניים במספרים

נכון להיום, נמכרו מעל 15 מיליון מכשירים המוגדרים כקוראים דיגיטליים. רובם מסוג IPad המיוצר על ידי חברת Apple. גם מכשיר הKindle של חברת Amazon הפך להיות מאוד פופולרי- מכירות הKindle מהווה 10 אחוזים ממכירות החברה!

כמובן שמגמה זו נמצאת בתחילת דרכה, והיא צפויה להתרחב בשנים הקרובות.

 

ספרים אלקטרוניים במערכת החינוך

כיום, 1.5% מכלל ספרי הלימוד הנמכרים הינם אלקטרוניים. גם כאן, מדובר במגמה שצפויה להתרחב באופן משמעותי, וצפוי שבעוד כשש שנים, כמעט מחצית מכלל ספרי הלימוד שיימכרו יהיו בפורמט אלקטרוני. לספרי לימוד אלקטרוני יש יתרונות רבים, שכן הם נוחים לשימוש ולניווט, והם מציעים למידה בדרך מהנה וחוויתית יותר. ייתרון משמעותי נוסף הוא כמות המידע העצומה שיכולה להכנס לתוך נפח כה קטן- במקום להיסחב עם ספרי לימוד כבדים, ניתן להכניס את כל ספרי הלימוד הדרושים לתואר שלם אל תוך מכשיר אלקטרוני קטן מימדים וקל לנשיאה.

 

לסיכום, הספרים האלקטרונים הינם טרנד שהולך ותופס תאוצה. למעשה, ייתכן שבעוד שנים ספורות הספרים הרגילים כבר יהיו נדירים מאוד, וסוגים שונים של ספר אלקטרוני יהיו מראה נפוץ הרבה יותר.