סביבה, גוף ונפש

מעטים האנשים שעדיין מאמינים בכך שהבעיות הרפואיות שאו פוגשים סביבנו אינן קשורות למצבים סביבתיים ונפשיים. כאשר אדם לוקה בבריאותו רופאים מתקדמים יסתכלו על מצבו כמכלול: רמת הלחצים שמופעלת עליו, איכות התזונה ופרמטרים נוספים שאינם בהכרח מופיעים בעולמה של הרפואה הקונבנציונלית. ניתן לקרוא לכך רפואה אינטגרטיבית – לקחת את הטוב שבכל העולמות: כל המידע והידע שמצטבר כל העת על נושאים שנקראים בשם הכולל ‘אלטרנטיביים’ בשילוב עם הידע והכלים החזקים שמציעה לנו הרפואה הקונבנציונלית. אין כל סיבה להניח שגישה אחת מבטלת את חברתה, ולמעשה ככל שאנו לומדים יותר כך מתבהר שישנן דרכים רבות לגשת למלאכת הריפוי.

מחלות קשות וקלות, פגמי עור כמו כתמי שמש ובעיות חמורות כמו מחלות במערכת החיסונית – אין כל סיבה להניח שכל התשובות נמצאות בקליניקה של הרופא הסטנדרטי. כדאי לחפש אחרי מטפלים שיש להם נקודת מבט רחבה יותר ושיוכלו להציע כלים נוספים, מעבר לכלים המצוינים שמציעה לנו הרפואה המודרנית. כך ניתן – למשל – לשלב טיפולי לייזר להעלמת כתמי שמש בשיפור תזונתי ובהפחתת החשיפה לשמש ולזיהום. במלים אחרות, כאשר אנחנו בוחרים בפתרון הרפואי המתקדם ביותר אין משמעות הדבר שעשינו את כל מה שאפשר לעשות כדי להתמודד עם הבעיה. בפירוש אפשר וכדאי לפנות לרופא שמסוגל לחשוב מחוץ לקופסא ולהציע דרכים נוספות.

הדרך אל בריאות מיטבית

מחלה כמו זאבת היא מחלה אוטו-אימונית. כלומר – מחלת זאבת בדומה למחלות אחרות מאותה קטגוריה נוצרת כאשר מתרחש כשל במערכת החיסונית של הגוף. בעברית יקראו למחלה כזו מחלת חיסון עצמי, ותאי המערכת החיסונית פונים לתקוף את הגוף במקום לבצע את עבודתם ולתקוף פולשים זרים. כאשר קוראים את התיאור הזה עולים מייד דימויים של מלחמה פנימית, ולא במקרה – קשה מאד להתעלם מההקשר הנפשי במחלות האלה. האם אין זה הגיוני להאמין שמחלה כזו נובעת מקושי רגשי פנימי? ואם אכן זה המצב, בהחלט ניתן לטעון ששיחות אשר יורדות לעומקו של הרקע הנפשי יכולות לתמוך בחולה ולהציע לו כלים חלופיים ומעניינים במסלול לבריאות טובה יותר.

ההשקפה שלנו לגבי בריאות הגוף הופכת להיות יותר ויותר רחבה. אם בעבר נהגנו פשוט לגשת לרופא ולקבל את המרשם לעוד חפיסת אנטיביוטיקה – כיום אנשים רבים יותר יסתכלו על סגנון החיים שלהם ויחפשו שם את התשובה. אולי כדאי להמעיט בצריכה של מזון מעובד או לשפר את הכושר הגופני. הצעד הבא הוא להיכנס עוד יותר לעומקם של הדברים ולחפש גם את הרקע הנפשי ואת התשובות שניתן למצוא שם.