ניהול פיננסי נכון של העסק- כיצד עושים זאת?

בעלי עסקים פותחים את העסק כשהם מצויידים בידע מקצועי בתחום עיסוקם. לרוב הם אינם מגיעים עם כלים לניהול העסק מבחינה פיננסית. יתרה מכך, ניהול פיננסי הוא תחום שבעלי עסקים נוטים לדחוק הצידה ולא לתת להם את תשומת הלב הראויה. כך לא מעט עסקים מפסידים כספים ואף נסגרים. מה כולל תכנון פיננסי נכון? ממה הוא מורכב? וכיצד בעל עסק יכול להקל על עצמו ולדעת בכל עת מה מתרחש בתחום הכספים בעסק שלו?
ממה מורכב ניהול פיננסי נכון?
ניהול פיננסי נכון הוא למעשה הכרת העסק היטב על ידי מנהל העסק. הכרת הנתונים היטב מאפשרת לקבל החלטות באופן מושכל ואף לעקוב אחר השלכותיהן מבחינה כלכלית. ניהול הכספים מורכב מתזרים המזומנים- תנועות הכספים בעסק, מצב המזומנים, הוצאות מול הכנסות. ניהול תזרים נכון מאפשר לחזות בעיות שעלולות לצוץ בעתיד בעקבות עליה בהוצאות או ירידה בהכנסות אשר צפויות. חלק נוסף הוא ניתוח דוחות רווח והפסד אשר מאפשר להגיע למסקנות באשר לרווחיותו של העסק ולבצע במידת הצורך שינויים בהשקעתם של כספים בייצור, בשיווק ברכישת מלאי או בכל תחום אחר הקשור לפעילותו. תכנון פיננסי נכון מתבטא בבנית תקציב שנתי בו נקבעות מראש ההוצאות עבור סעיפים שונים.
כיצד לתכנן ולנהל נכון?
לא כל בעל עסק נולד עם כישורי ניהול וארגון בכלל, בוודאי לא ידע בניהול כספים. לשם כך יש להעזר במומחים בתחום. אם עד כה היה צורך להעזר בבעלי מקצוע ולהסתמך רק עליהם, היום ישנם פתרונות אחרים המציגים באופן ברור ומדוייק את מצב העסק. תוכנות לניהול עסק הן היום אמצעי הכרחי לניהול עסק נכון.
מה צריכות להיות התכונות של תוכנה לניהול עסק?
התוכנה צריכה להתאים למאפייניו של העסק. עסקים קטנים, למשל, צריכים תוכנה שניתן לבצע בה שינויים בקלות על פי גודלו של העסק כך שעם צמיחתו יהיה ניתן להתאים את התוכנה לשינויים המתרחשים. כל מנהל עסק, גדול כקטן, מעוניין לעבוד עם מערכת קלה לתפעול, מערכת שאינה מסורבלת וכזו שניתן לעבוד איתה מכל מקום ולא רק במשרד. המערכת צריכה להציג מידע על סמך איסוף נתונים באופן יסודי, נתונים מכל מחלקותיו של העסק ולנתחם באופן

יסודי ומדוייק. תכונה נוספת של המערכת אשר תקל על בעל העסק היא שליחת הודעות והתראות בצידת הצורך.
בעידן מתקדם כל כך מבחינה טכנולוגית אין צורך להיות מומחה בניהול כספים או להעסיק אדם המתמחה בכך. תוכנה לניהול עסק אוספת באופן נתונים בכל רגע ומאפשרת לבעל העסק להיות מעודכן ולתכנן נכון את צעדיו.