מערכות ניהול

חברות ומפעלים פועלים בהתאם לתקנים שונים, כלומר על פי מסמכי דרישה שעמידה בהם מבטיחה שהמוצר שלהם עומד בכל הבדיקות ושהוא תקין, בטיחותי ומוגדר כמוצר איכותי. ישנם סוגים שונים של תקנים ומסמכי הדרישות משתנים בהתאם לסוג התקן ובהתאם לגוף/ארגון שאחראי על הוצאת התקן וכל הקשור אליו. במאמר זה נגולל בפני הקוראים את ההבדל בין תקן ISO לבין תקן ישראלי.     

 

ISO- על מה מדובר?

רוב האנשים שמעו על ISO9000 ו-ISO9001 אך הם אינם מבינים בדיוק על מה מדובר והאם יש קשר בין איזו לבין תו התקן הישראלי. ISO הוא ראשי התיבות של גוף בינלאומי שקובע את התקנים בכל רחבי העולם. גוף זה מגדיר תקנים מסחריים ותקנים תעשייתיים לכל מיני ענפים בעולם. גוף זה אינו משתייך לממשלה, אך הוא בהחלט יכול להשפיע על חוקים מסוימים וזאת על ידי הצבת מיני תקנים שפעמים רבות הופכים לחוקים בידי ממשל זה או אחר. חשוב לדעת שארגון בינלאומי זה הוא שהוציא את מסמכי הדרישות של ISO9000 ו-ISO90001 ומפקח עליהם. בנוסף, חשוב לדעת שיש תחומים מסוימים בהם הוא מקיים שיתופי פעולה של כל מיני גופים מקצועיים, כמו למשל בתחום המחשבים והנדסת החשמל בו הוא מקיים שת”פ עם ה- IEC. תקני ה-ISO נחלקים למשפחות שונות של חומרה, תקנים לתוכנות, תקנים לכל מיני חומרים מיוחדים שמגיעים כמוצקים או נוזליים ותקנים לגבי שירותים מסוימים, כמו למשל תקני ניהול, הובלות, מכירות ועוד.

 

התקן הישראלי- על מה מדובר?

התקן הישראלי הוא תקן שנקבע על ידי מכון התקנים הישראלים. תו התקן תמיד יינתן על ידי המכון לכל מוצר שעבר את סדרת הבדיקות הדרושה ועמד בכל הדרישות של מסמכי התקן לגביו. כל צרכן שמעוניין לקנות מוצר איכותי ובטיחותי, יכול להיות בטוח שמוצר בעל מדבקה של תו תקן ישראלי ממלא את הדרישות הנ”ל. חשוב לדעת שהמכון הישראלי מגדיר כל מיני תקנים שמקבילים לתקנים מסוימים של ה- ISO9000. במקרה של בעיה עם המוצר, מבחינה בטיחותית או מכל סיבה אחרת שנוגדת את הדרישות לקבלת התקן הישראלי, ניתן לדווח על העניין ישירות למכון התקנים.

 

לסיכום, רוב החברות בישראל מקפידות על עמידה בתקנים בינלאומיים וישראלים וזאת על מנת שגם הצרכנים בחו”ל וגם הצרכנים בישראל ידעו שכל המוצרים שיצאו ממפעל החברה הם מוצרים בטיחותיים ואיכותיים שעומדים בכל הדרישות של תווי התקן השונים, אם מדובר על תקן ISO או התקן הישראלי.

 

6 thoughts on “מערכות ניהול

Comments are closed.