מה זה bmi?

אנשים רבים שומעים מהרופאים אודות ה- BMI שלהם. יש רופאים שמספרים למטופליהם שה- BMI שלהם תקין ואילו אחרים מעדכנים את הפציאנטים שלהם שהוא גבוה מדי ולכן עליהם לשקול דיאטה ובמקרה קיצוני יותר של השמנה חולנית בו הפציאנט נתון לסכנת חיים ואינו מצליח לרדת כמות גדולה של קילוגרמים בדיאטה, הם ממליצים על ניתוח בריאטרי. אם בעבר, רוב האנשים לא היו מודעים לכל הקשור אל ה- BMI שלהם, כיום האינטרנט מוצף במידע אודותיו ומחשבונים שעיקר פעולתם לחשב את מדד מסת הגוף. אם כן מהו אותו מדד מסת גוף וכיצד הוא צריך להשפיע על החלטות שונות בחיינו?

מה זה bmi
ראשית כל חשוב לדעת שראשי התיבות BMI הם ראשי התיבות של המילים הלועזיות BODY MASS INDEX, כלומר מדד מסת גוף האדם. מדד זה מספק הערכה האם האדם נמצא במצב של תת משקל, משקל תקין או בעודף משקל. הפרמטרים המרכזיים לחישוב מסת הגוף הם המשקל, הגובה והמין. נכון להיום יש מחשבונים רבים באינטרנט ואם אין אפשרות להתחבר לאינטרנט ניתן להגיע אל רופא המשפחה של סניף קופת החולים אליו משתייכים על מנת לבדוק את היחס בין המשקל שלכם לגובה שלכם והאם אתם מצויים במצב של תת משקל, האם מבחינת תוצאות המחשבון אתם במשקל מאוזן ובריא שתואם את הנתונים שלכם או האם אתם מצויים בעודף משקל, השמנה, השמנת יתר או השמנת יתר חמורה.

נכון להיום יש אנשים רבים שסובלים ממצב של השמנת יתר או השמנת יתר חמורה. מצבים אלו מצריכים פתרון מיידי וזאת באמצעות דיאטה מאוזנת ופעילות גופנית במטרה להוריד במשקל ולצמצם את הסיכויים לסיבוכים בריאותיים. כיוון שיש אנשים רבים שסובלים מעודף משקל משמעותי ואינם מצליחים להוריד במשקל כמויות גדולות ולאורך זמן וכיוון שיש אנשים שסובלים מבעיות בריאותיות ואחרים שמצויים בסיכון לפתח בעיות בריאותיות אלו, הרופאים ממליצים על ניתוח בריאטרי, כלומר ניתוח קיצור קיבה. כיוון שנכון לשנת 2016 התור לניתוח קיצור קיבה ארוך מאוד, אנשים רבים מחליטים על ניתוח קיצור קיבה פרטי ופונים אל מנתחים פרטיים. פעמים, ללא קשר לזמן ההמתנה לתור אנשים מעדיפים לפנות אל מנתח פרטי שיקדיש להם את מירב תשומת הלב הנדרשת להם.

לסיכום, אנשים שסובלים מ- BMI גבוה, כלומר, ממצב שמסכן חיים צריכים להתחיל ולפעול במהירות וזאת על מנת להבטיח את בריאותם. בשנים האחרונות רבים מחליטים על ניתוח קיצור קיבה פרטי וזאת על מנת לעקוף את התורים הארוכים ולהיות בטוחים שהניתוח יתבצע על ידי אותו רופא מיומן באותו סוג ניתוח בריאטרי בו הם מעוניינים.