עבודה על מחשב

הרצאות – החוויה המעשירה של המאה ה- 21

הרצאה היא הצגה מילולית של נושא מסויים ומטרתה להעביר מידע או ללמד. בשנים האחרונות התפתח בישראל ובמדינות נוספות בעולם טרנד הרצאות העשרה. כאן מדובר על הרצאות בתחומים ובנושאים שונים המועברות על ידי מרצים בעלי שם לקהל המשוייך לסקטור העסקי ולמגזר הפרטי.

 

דרישה הולכת וגדלה – הרצאות

אחת הדוגמאות הטובות ביותר לפופולאריות הגואה של פלטפורמת ההרצאות היא אחת הוועידות המוכרות ביותר בעולם, ועידת TED. כאן מדובר על ועידה אקדמאית שנתית בה מועברים הרצאות בתחומים רבים, כמו למשל תחום האמנות, המדע, החינוך, התרבות, העסקים ועוד. ועידה זו נוסדה כבר בשנת 1984 על ידי הנרי מרקס וריצ’רד וורמן ונערכה בקליפורניה ומאז 1990 היא נערכת מדי שנה וזאת משום הפופולאריות שלה והדרישה של אנשים רבים לבוא ולשמוע את ההרצאות המרתקות אותן היא מציעה. הרצאותיה של ועידה זו הניתנות לצפייה ללא עלות באינטרנט זוכות לאחוזי צפייה גבוהים מקהל צופים בינלאומי.

 

בין המרצים המובילים בטד הופיעו נשיא ארה”ב לשעבר ביל קלינטון, ביל גייטס, מייסדי גוגל סרגיי ברין ולארי פייג’, סגן נשיא ארה”ב לשעבר אל גור ועוד אושיות מוכרות רבות. באפריל 2010 נערכה ועידת טד תל אביב ביפו ואירוע נוסף של טד נערך באוניברסיטת תל אביב בשנת 2016. הפופולאריות ההולכת וגואה של ההרצאות והרעב הבלתי פוסק לחוויות מעשירות ידע מאת מרצים מובילים, כמו חיים שפירא הובילה להקמת פלטפורמה שמפגישה תוכן, הרצאות וסדנאות בין מרצים בעלי שם וידוענים לבין הקהל הרחב, גם בישראל.

 

תמיד יש לזכור שלא כל בעל ידע הוא מרצה. לעיתים נראה שהרצאה היא פעולה שנעשית בטבעיות ואינה דורשת יותר מדי מאמץ, אך סברה זו שגויה. מרצה טוב הוא מרצה בעל ניסיון רב שמוציא אנרגיה רבה על כל הרצאה אותה הוא מעביר וזה שמצליח להעביר לקהל משתתפי ההרצאה את אותם מסרים וסיפורים באופן המהפנט ביותר. מרצים בעלי שם, כמו למשל חיים שפירא שזכה לתואר המרצה המבוקש בישראל, מצליחים להפנט את הקהל המגיע להרצאותיהם.  הרצאה בנושא חכמה מהי וכן הרצאות מרתקות בנושאים מהפנטים כמו למשל תורת המשחקים והחשיבה האסטרטגית, הפסיכולוגיה של קבלת ההחלטות, אליס בארץ הפלאות, הנסיך הקטן והרצאות נוספות המשלבות הומור, ידע, מקצועיות ושנינות , מצליחות להפנט את הקהל, לגרום לגלגלי המחשבה בראשם לעבוד שעות נוספות ולבחור להגיע להרצאות מרתקות נוספות. כי בתקופה בה רוב האנשים שוהים לפחות מחצית משעות היממה  בעבודה הסיזיפית אל מול צג המחשב, הרצאות העשרה הן מצרך מבוקש ביותר.